niedziela, 30 maja 2010

Willa z wapienną elewacją z Austin w Texasie

Poniższa rezydencja została wybudowana w Terasie, w jednej z dzielnic Austin. Charakterystycznym detalem, jakim się wyróżnia to elewacja wykonana z wapienia. Budynek sprawia wrażenie kolosalnych rozmiarów, jednak rzuty kondygnacji nie zawierają wiele pomieszczeń. Wnętrza są przestrzenne i wysokie, doświetlone przez szereg okien i ściany kurtynowe w dziennej części domu. Architektura: Nick Deaver Architect.

Foto: R. Greg Hursley 



piątek, 28 maja 2010

Jodłowy dom z Krakowa

"Jodłowy dom" to nowoczesny budynek zaprojektowany przez PCKO Architects we współpracy z MOFO Architekci. Mieści się  na malowniczej działce na obrzeżach Krakowa. Parter domu o przeszklonych fasadach stanowi konstrukcja stalowa, która unosi go nad ziemią. Wbudowany w projekt stare drzewa dodają mu efekt przyrody. Wnętrza ukrywają kryty basen, dwie sypialnie i rozległy salon o powierzchni 140m2. Najlepsze widoki na otaczającą naturę zarezerwowane są z istniejącej wieży, która posiada przestrzeń dla pięciu kondygnacji. Architektura: PCKO Architects i MOFO Architekci.

Foto: www.pcko.co.uk



środa, 26 maja 2010

Nowoczesny rezydencja z kamienia i szkła

Poniższa rezydencja została zaprojektowana tak, że centralnym miejscem jest dziedziniec z basenem. Budynek tworzy prosta bryła o skromnym białym kolorze. Posiada on jednak ciekawy detal architektoniczny, jakim są przeszklenia w postaci dużych okien. Dzięki przesuwnym drzwiom na parterze pokój dzienny można „powiększyć” o dodatkową przestrzeń dziedzińca. Innym ciekawym detalem jest naturalny kamień użyty na mór, który w połączeniu z ciemnym drewnem drzwi i okien kontrastuje z bladą elewacją. Doskonale dobrane materiały i kolory wnętrza idealnie pasują do tonacji uzyskanej na zewnątrz. Architektura: Wernerfield Architects.

Foto: Steve Hinds Inc



poniedziałek, 24 maja 2010

Drewniany dom w Nowej Zelandii

Shoal Bay to rolnicza miejscowość na północnej części Nowej Zelandii, w stanie Hawk Bay. W takim właśnie odizolowanym miejscu, w otoczeniu gór Personson Architects zaprojektował poniższy dom. Swoim stylem nawiązuje do rolniczego życia mieszkańców i idealnie wpasował się w okoliczny pejzaż. Konstrukcję domu tworzą dwa budynki. W pierwszym toczy się życie domowe, znajdują się tam jadalnia, pokój dzienny i aneks kuchenny, natomiast w drugim sypialnie. Dominującym materiałem jest drewno w różnej postaci, desek na elewacji, czy też sklejki drewnianej w środku budynku. Zarówno podłoga, sufit, ściany jak i meble kuchenne zostały wykonane z tego samego wzoru. Wnętrze jest bardzo jasne i przestrzenne, a duże okna sprawiają, że nie czuje się granicy pomiędzy otaczającą naturą, jaka jest tylko w Nowej Zelandii. Architektura: Personson Architects

 Foto: Paul McCredie



sobota, 22 maja 2010

Przebudowa domu z 1860 roku

Dom ten został wybudowany w 1860 w najstarszej dzielnicy San Francisco Bernal Height. Przez wiele lat stał opuszczony, do czasu aż został zauważony przez obecnych właścicieli. Budynek zmodernizowano i rozbudowano o dodatkowe skrzydło, w którym mieści się garaż sypialnia i otwarta przestrzeń do pracy. Elewacja frontowa niczym szczególnym się nie wyróżnia, a ciemne drewno i małe okna przypominają o historycznym pochodzeniu. Natomiast druga strona od ogrodu wygląda całkiem inaczej. Jest ona bardzo nowoczesna, dominuje tam szkło w postaci ściany kurtynowej przez dwie kondygnacje, oraz szerokich drzwi przesuwnych. Rozwiązanie takie sprawia, że wnętrze, głównie parter i część piętra są przestrzenne i bardzo doświetlone. Inne elementy, które nadają oryginalności to cienkie metalowe poręcze, widoczne belki na suficie, czy też wspornikowe schody z drewna. Starannie dobrane materiały w postaci surowego kamienia, drewna, szkła i metalu tchneły nowe życie w wiekowy budynek.

Architektura: Feldman Architecture

Foto: Feldman Architecture





czwartek, 20 maja 2010

Ekologiczny dom z Szwajcarii

Szwajcaria kojarzy się z górami, jeziorami, czystym powietrzem i ekologią. Właśnie w takiej scenerii na stoku górskim został wybudowany poniższy budynek. Znajduje się on w miasteczku Brissago, gdzie dominuje głównie tradycyjna zabudowa szeregowa. Nowoczesny charakter, jaki został mu nadany wyróżnia go poprzez prosty kształt „stodoły” i elewację. Dominującym materiałem na zewnątrz jest drewniana fasada z nietypowym ułożeniem łat ze szparą pomiędzy nimi. Drugim charakterystycznym detalem są okna, głównie to podłużne prostokąty na wysokość kondygnacji zabezpieczone od zewnątrz prostą barierką ze stali ocynkowanej. Z uwagi na trudną topografię budynek posiada nie dużą powierzchnię zabudowy, jednak nie ma to żadnego wpływu na przestrzenne wnętrze. Głównym założeniem było wybudowanie domu ekologicznego, którego zarówno konstrukcja  jak i energia pozyskiwana do jego użytkowania będą miały źródła z natury. Architektura: Daniele Claudio Taddei.





wtorek, 18 maja 2010

Dom na kształt mostu


Architekt Max Pritchard zaprojektował dom kształtem przypominający most, znajduje się on w Adelaide, Australia. Cały budynek znajduje się w niewielkim wąwozie, także oba końce domu posiadają wyjścia na zewnątrz. Nietypowy kształt jest utworzony przez główną konstrukcję stalową, która podpiera część górną mieszkalną. Utworzony tak podłużny budynek może przypominać barak, jednak ma on wiele ciekawych detali architektonicznych, które nadają mu nowoczesnego charakteru. Elewacja to głównie stalowa blacha fałdowa, na której dominują duże okna. Projekt miał na celu stworzenie domu o niskim zapotrzebowaniu na energię, dlatego użyto szyb o podwójnym szkle, na dachu znajdują się panele słoneczne, a nad oknami umieszczone są żaluzje, które zapobiegają przegrzaniu wnętrz. Nietypowa lokalizacja pomiędzy wysokimi drzewami może sprawiać wrażenie jakby mieszkało się w domu na drzewie. Architektura: Max Pritchard.

Foto:  Sam Noonan



niedziela, 16 maja 2010

Nowoczensa dobudówka

Ciekawym pomysłem na zmianę starego budynku jest połączenie go z nowoczesną dobudówką. Wykorzystując inne nowoczesne materiały elewacyjne można uzyskać ciekawy efekt. Poniższy przykład pochodzi z Irlandii, miasteczka Ballymahon. Prosta bryła z drewnem i szkłem na elewacji odświeża otaczający kompleks budynków z kamienia. Wnętrza to duży kontrast dla istniejącej już starej tradycyjnej części. Dominuje tam chłodny mikroklimat, jaki został uzyskany przez betonowe posadzki i białe ściany.
Architektura:  ODOS Architects



piątek, 14 maja 2010

Nowoczesny dom w starej zabudowie miejskiej

Ten fajny, miejski domek został zaprojektowany przez szwedzką firmę Elding Oscarson. Tworzy on fantastyczny kontrast z otoczeniem, a prosta bryła i skromna biała elewacja nadaje mu nowoczesny miejski styl. Monolityczny styl w białym kolorze jest pierwszą cechą, jaka wyróżnia go z otoczenia i nie zmienia się to również po wejściu do środka. Kolor ten dominuje wszędzie, zarówno ściany jak i całe wyposażenie jest w bieli. Wnętrze jako jedna wielka przestrzeń mieści się na trzech poziomach, które łączą skromne stalowe schody w stylu przemysłowym. Jedynym zamkniętym pomieszczeniem jest kąt do pracy, który znajduje się w oddzielnym budynku. Architektura  Elding Oscarson

Foto: Ake E:son Lindman



środa, 12 maja 2010

Stara stodoła w nowym stylu

Architekt Don Frothingham zmienił starą 100 letnią stodołę w  atrakcyjny tradycyjno-nowoczesny budynek. Mieści się on w Seattle, USA i obecnie jest wystawiony na sprzedaż. Podczas renowacji główne elementy konstrukcyjne w postaci drewnianych dźwigarów zostały wzmocnione linami, a pokrycie dachowe wymienione na nowe wliczając w to okładzinę oraz dodatkowe ocieplenie. Przestrzeń wewnątrz została podzielona na główną reprezentacyjną z wysokim salonem jadalnią i kuchnią i część mieszkalną z trzema pokojami. Wiele zmian wewnątrz nie miało żadnego wpływu na zewnętrzny wygląd. Oprócz dodania okien i odświeżenia elewacji, budynek w dalszym ciągu przypomina wiekowa konstrukcję. Styl taki doskonale pasuje do pozamiejskiego klimatu.

Foto: bainbridgebarn.com




poniedziałek, 10 maja 2010

Dom cały w drewnie, Rosja

Piotr Kostelow z Konakowsky, Rosja zaprojektował dom o dźwięcznym imieniu "Wołga". Skromne oblicze budynku o rustykalnym stylu opiera się na prostej bryle, a nowoczesność przejawia się detalach architektonicznych, których pełno zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Fasada na wzór szachownicy obłożona jest z różnorodnych gatunków i kolorów drewna, pomiędzy które wpasowano różne rozmiary okien i żaluzji. Prosty kształt domu przekłada się na bezpośredni układ wnętrz rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Parter stanowi jedna przestrzeń z kuchnią, salonem, jadalnią i dostępem do słonecznej werandy. Na drugim piętrze znajdują się sypialnie, łazienki i garderoby, a trzecim studio, sauna i letnia weranda, z której można podziwiać okolicę. Architekt: Piotr Kostelow.

Foto: Aleksej Knyazew 



sobota, 8 maja 2010

Pływający dom z Kanady

Wyjątkowe miejsce budowy tego projektu miało decydujący wpływ na typ konstrukcji oraz proces budowy. Dom położony jest przy jednej z wysp na jeziorze Huron w Kanadzie, gdzie poziom wody zmienia się z miesiąca na miesiąc osiągając roczną amplitudę kilku metrów. Z uwagi na występujące tam warunki klimatyczne dom nie posiada fundamentów, został posadowiony na pływającym pontonie ze stalowego szkieletu i beczek. Lokalizacja domu była główną przeszkodą budowy systemem tradycyjnym, a przewóz materiałów na odległą wyspę był nieopłacalny. Zamiast tego wykorzystano technologię z drewnianych prefabrykatów mocowanych do stalowej pływającej platformy. Było to doskonałe rozwiązanie zapewniające lekkość i stabilność konstrukcji. Pomimo, że architektura opiera się na prostej bryle, dom prezentuje się bardzo nowocześnie, a drewniana fasada i duże przeszklenia nadają mu charakter naturalności, co doskonale wpisuje się w otaczający krajobraz. Architektura: MOS – Michael Meredith, Hilary Sample.

Foto: Florian Holzherr via archdaily




czwartek, 6 maja 2010

Nowoczesny dom jednorodzinny, Zielona Góra

Nowoczesność w tym budynku w pierwszej kolejności podkreślona jest poprzez różnorodność materiałów użytych na elewację. Ciemno-szare panele kontrastują z jasnym drewnem i białym tynkiem, a prosty dwuspadowy dach w odcieniu szarości został pokryty przemysłową blachą. Kształt domu jest uformowany w przybliżeniu do litery C. Początkowo miał on być parterowy, ale na etapie budowy został rozbudowany o poddasze, które obejmuje tylko centralną część bryły. Na piętrze znajdują się pokoje dziecięce, natomiast pozostałe pomieszczenia są ulokowane na parterze. Centralnym miejscem domu jest salon z 10m przeszkleniem zapewniającym naturalne połączenie wnętrza z ogrodem. Zaprojektowany przez biuro architektoniczne jk-architekci.

Foto: Bryła

 


wtorek, 4 maja 2010

Dom z blaszaną fasadą z Teksasu

Dom ten został wystawiony na sprzedaż za 1,25 miliona dolarów. Zaprojektowany przez Mell Lawrence Architects w Austin, Teksasie jest przebudową starego domu z 1981 roku. Architekci zadbali o nowoczesny wygląd zewnętrzny w postaci blachy przemysłowej na elewacji oraz dodatkową rozbudową uzyskując 350m2 powierzchni użwytkowej. Wnętrza, jak przystało w Ameryce, są bardzo obszerne i dobrze doświetlone. Znajduje się tam między innymi 5 "salonów", dwie jadalnie, trzy pokoje i trzy łazienki. Na zewnątrz można odpoczywać na dwupoziomowym tarasie i podziwiać otaczającą dom naturę. Budynek wystawiony na sprzedaż przez Gottesman Real Estate. Architektura Mell Lawrence Architects.

 Foto: Gottesman Real Estate




niedziela, 2 maja 2010

Szary dom na wzgórzu

Poniższy kompleks budynków o nazwie Blue Rock House został zrealizowany w Austerlitz, New York. Lokalizacja, jaką wybrano na realizację sprzyja integracji z naturą. Budynki znajdują się na wzgórzu w otoczeniu lasów oraz z pięknym widokiem na pobliskie góry Catskill. Główne materiały, jakich użyto na wykończenie mają pochodzenie naturalne, czyli drewno, miedź i kamień w odcieniu niebiesko szarym. Do ocieplenia budynków wprowadzone nowatorskie rozwiązania w postaci pianki pochodzenia biologicznego. Energia wymagana do utrzymania budynku pochodzi ze źródeł naturalnych. Basen ocieplany jest przez energię z gruntu, działającą na zasadzie pompy ciepła, a zasilanie elektryczne pochodzi od wiatraków. Wnętrza jak przystało na nowoczesny styl są przestrzenne, a zastosowanie dużych przeszkleń sprzyja integracji z otaczającą naturą. Architektura: Anmahian Winton Architects.